Mustang Mach-E to najbardziej oczekiwana premiera 2021r. Do rodziny Forda dołączy w pełni elektryczny model SUV stylistyką nawiązujący do klasycznych i kultowych już modeli Mustang. Dzięki temu w samochodzie może zmieścić się spokojnie 5 osób.

Co najważniejsze, to osiągi i zasięg samochodu. Mach-E będzie dostępny w 3 wersjach baterii z dwoma rodzajami napędu:

  • Pierwsza, standardowa pozwala przejechać na pełnej baterii 450 km przy napędzie RWD, oraz 420 km z AWD.
  • Pojemniejsza, (tzw. rozszerzony zasięg) z napędem RWD pozwala przejechać do aż 600 km! Opcja z napędem na wszystkie koła może osiągnąć 540 km zasięgu.

Najmocniejszą odmianą jest Mustang Mach-E GT o mocy 465 KM  i maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 830 Nm! Osiągnięcie pierwszych 100 km/h zajmuje 3,7 sekundy. Wprowadzenia tej wersji możemy się spodziewać w drugiej połowie 2021. Opcjonalny ‘Performance Package’ pozwala na maksymalne zwiększenie potencjału drzemiącego w tej wersji skraca ten sprint do 3,5 sekundy!

Wersja ta pojawi się w Europie w 2022 r.

Warto zwrócić uwagę również na czas ładowania. Bateria o mniejszej pojemności może być ładowana prądem stałym o mocy 115 kW, natomiast większa aż o 150 kW! Czas ładowania w przedziale 10-80% to odpowiednio 45 i 38 minut przy wykorzystaniu maksymalnej mocy ładowania.

Nowy model Mustang Mach-E jest objęty programem Ford Charging Solutions, który zapewni łatwy dostęp do sieci ładowarek FordPass w całej Europie. Koncern Forda ogłosił, że każdy, kto złoży zamówienie na Mustanga Mach-E (niezależnie od wersji) w tym lub w przyszłym roku, będzie mógł korzystać z tej opcji bezpłatnie przez 5 lat.

Dodatkowo kierowca otrzyma trzy tryby jazdy: Whisper (szept), Engage (emocje) oraz Unbridled (nieokiełznanie). Każdy a nich będzie charakteryzować się:

  • mniej lub bardziej sportowym działaniem układu kierowniczego;
  • nastrojowym oświetleniem;
  • dźwiękami dostrojonymi do elektrycznej jazdy;
  • animacjami na zestawie wskaźników.

Mustang Mach-E będzie występować w różnych odmianach stylistycznych:

  • Mach-E;
  • Mach-E AWD;
  • Mach-E First Edition

Kolejną z nowości będzie nowy system multimedialny. Całość będzie zamknięta w 15,5 calowym ekranie. Nowa, 4 generacja zestawu SYNC będzie uczyć kierowcę nawyków. Samochód zapamięta zatem wszystkie ulubione miejsca, które na co dzień odwiedzamy, a dzięki połączeniu z Internetem zyska sporo ciekawych dodatków. W poniedziałki odwiedzasz siłownię? Mach-E sprawdzi aktualny ruch na ulicach i zaproponuje najszybszą trasę. Codziennie po pracy dzwonisz do domu, SYNC 4 zaproponuje wykonanie połączenia kiedy wyruszysz spod miejsca pracy. Sam profil użytkownika przechowywany w Internecie wiąże się z jeszcze jednym udogodnieniem. Wszystko, co zapiszemy w profilu, możemy wykonać jeszcze zanim odbierzemy nowy samochód. Ford wprowadził bowiem ciekawe udogodnienie – opcję wstępnej zdalnej konfiguracji nowego auta zanim jeszcze trafi do salonu. Wpiszemy zatem nie tylko ulubione cele czy dostosujemy kolor oświetlenia lub inne opcje komfortu, ale nawet wskażemy typowe codzienne godziny odjazdu i wymagany poziom naładowania akumulatorów.

Paleta 8 żywych kolorów nadwozia Mach-E obejmuje lakiery:

Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat,

Star White Metallic Tri-Coat,

Infinite Blue Metallic Tinted Clearcoat,

Carbonized Gray,

Shadow Black,

Iconic Silver,

Grabber Blue (tylko w First Edition)

Space White

Cyber Orange Metallic Tri-Coat

Dane techniczne Mach-E Mach-E AWD Mach-E First Edition 
Zasięg w kilometrach    
Zasięg rozszerzony 98,8 kWh  600 540 540 
Zasięg standardowy   75,7 kWh 450 420 Nie występuje 
Układ napędowy Napęd na tylne koła (RWD) Napęd na wszystkie koła z podwójnym silnikiem (AWD) Napęd na wszystkie koła z podwójnym silnikiem (AWD) 
Maksymalna moc (kW/KM) 210/285 248/337 248/337 

Pierwsze siedem modeli Forda Mustang Mach-E właśnie trafiło do Norwegii. Kolejne 10 ma być dostarczone do Ford Norge jeszcze w ten weekend. Oznacza to, że pierwsi kierowcy najnowszego modelu pojawią się w ciągu kilu tygodni, czyli już w styczniu.