Google+ Przejdź do treści strony

Gdynia, ul. Owsiana 13 Telefon kontaktowy 58 760 52 22

KILKA WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH PIELĘGNACJI FELG ALUMINIOWYCH

Dopiero co kupione felgi aluminiowe, szybko pokrywają się kurzem i czarnym nalotem – pyłem powstałym w wyniku zużywania się elementów ciernych hamulców, dotyczy to szczególnie przednich kół.

Jak usunąć ten drażniący bród nie niszcząc powłoki lakierniczej felg?  
Pył z klocków hamulcowych osadza się na powierzchni felgi jeszcze gorący, stąd tak ciężko go usunąć. Kolejne warstwy takich nieczystości skutecznie wnikają w siebie, zwłaszcza w zakamarkach wieloramiennych felg, tworząc trudny do usunięcia brud. Na mocno zanieczyszczone felgi gąbka, woda i szampon mogą już nie wystarczyć. Alternatywą są silne środki chemiczne. Należy jednak pamiętać, że coś jest kosztem czegoś. Te środki, to zazwyczaj detergenty na bazie silnie rozpuszczonych kwasów. Owszem, skutecznie usuną pył, ale przy okazji mogą spowodować nieodwracalne szkody. Są również niebezpieczne dla naszego zdrowia, zwłaszcza skóry dłoni.
Alternatywą są środki nie zawierające kwasów. Takie preparaty nie tylko usuwają brud, ale również konserwują czyszczone powierzchnie. Należy jednak sobie uświadomić, że każdy preparaty ma swoją instrukcję stosowania. Przeczytanie jej to lektura obowiązkowa.

Kilka ważnych zasad. 

1. Lakier na felgach jak lakier na karoserii 
Nowoczesne felgi aluminiowe są pokryte dwoma lub nawet trzema warstwami lakieru, przy czym felgi lepszej klasy lakierowane są farbą bazową oraz farbą bezbarwną, podobnie jak lakierowane dwuwarstwowo nadwozia samochodów. Dbając o karoserię, nie bagatelizujmy felg. Wysiłek poświęcony na wypastowanie felg aluminiowych, zwróci się w postaci ich łatwiejszego czyszczenia i dłuższej skłonności do pozostawania czystymi. Do woskowania felg aluminiowych można użyć tego samego środka, co do woskowania karoserii. Pamiętajmy jednak, że felgi wcześniej należy solidnie umyć i wysuszyć, a poddając woskowaniu powinny być chłodne.

2. Myte felgi muszą być zimne 
Podczas dynamicznej jazdy, koła odbierają energię cieplną z układu hamulcowego, rozgrzewając felgi. Również podczas dłuższego parkowania na słońcu zauważymy wzrost temperatury kół. Na rozgrzanych kołach wszelkie preparaty czyszczące szybko odparowują. Jeżeli używamy środków na bazie kwasów lub silnych detergentów, może to prowadzić do przebarwień lub innych uszkodzeń lakierowanych powierzchni felg.

3. Detergenty 
Jeżeli koła są już mocno zabrudzone, powinno używać się silnych detergentów, ale tylko tych przeznaczonych do czyszczenia felg ze stopów lekkich. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, czy owe środki przeznaczone są do mycia kół lakierowanych. Jeżeli używamy do felg preparatów przygotowanych na bazie kwasów, to po umyciu należy koła bardzo dokładnie spłukać wodą, a szczególną uwagę należy zwrócić na spłukanie elementów trudno dostępnych felgi, takich jak; mocowanie śrub, otwór centralny, przetłoczenia i elementy grawerowane (wyciskane).
Zasadą jest unikanie silnych detergentów. Podobnie jak nadwozie, felgi należy myć środkami neutralnymi. Stosowanie innych środków wiąże się z utratą gwarancji na powierzchnie lakierowe (gwarancje producenta felg). Alkohol, benzyna czy inne chemiczne rozpuszczalniki, lub substancje myjące na bazie kwasów, zwłaszcza w dużym stężeniu, mogą spowodować uszkodzenie lub odbarwienie zewnętrznej warstwy lakieru. Mogą również zainicjować zmiany korozyjne. Potraktowanie silnym preparatem na bazie kwasów nielakierowanej felgi z polerowanego aluminium, felgi anodyzowanej, czy też chromowanej może ją nieodwracalnie oszpecić.

4. Coś o oponach 
Kiedy przywrócimy felgom ich naturalny urok, nie zapominajmy o oponach. Jak mało estetycznie wyglądają lśniące felgi aluminiowe na zakurzonych, brudnych oponach. Poświęćmy również chwilę oponom. Wystarczy, że po wyschnięciu zastosujemy dedykowany preparat do konserwacji. Preparaty takie są relatywnie tanie i proste w użyciu, najczęściej w sprayu lub atomizerze. Środki do opon oprócz swoich walorów estetycznych także konserwują gumę, zabezpieczając ją przed zjawiskiem tzw. starzenia. Tak
odświeżone opony wzmocnią efekt pięknych felg aluminiowych...

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej
Zamknij