W marcu 2020 roku premierę miał najnowszy Fiata 500. Prezentowany model to w pełni zelektryfikowany pojazd.

Ładowanie Fiata 500e

Silnik i napęd

Elektryczny silnik 500e osiąga nawet 118 KM  i 220 Nm. Dostarczany przez Samsung akumulator litowo-jonowy ma pojemność 42 kWh i ukryty jest pomiędzy osiami pod podłogą. Umożliwia przejazd do nawet 321 km. Odrobinę słabsza 95-konna jednostka o pojemności 23,8 kWh przejeżdża na pełnym ładowaniu 180km.

Wnętrze nowego Fiata 500e

Czym byłaby jazda na prądzie bez jego ładowania ? Akumulator Fiata 500e można doładować prądem o mocy nawet 85 kW – 5 minut wystarczy na naładowanie prądu potrzebnego do przejechania dalszych 50 km. Dzięki temu rozwiązaniu można bez obawy wybrać się nawet w nieco dłuższą podróż. Ładowanie baterii od 0-100 % zajmuje niecałą godzinę (po warunkiem ładowania prądem stałym). W przypadku ładowania z gniazdka domowego ten czas wydłuża się do 14 godzin.

Gama nowego modelu Fiata 500e

Wygląd

Wygląd nadwozia nie uległ drastycznej zmianie. Dokonano jedynie „kosmetycznych” poprawek, które sprawiły, że samochód jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Na zewnątrz pojawiły się nowe przednie lampy, a tylne zyskały pełne klosze. Długość i szerokość auta wzrosły o 6 cm, rozstaw osi o 2 cm. Zapewnia to bardziej przestronne i wygodniejsze wnętrze. Ważną zmianą jest 10,25-calowy ekran dotykowy z najnowszym systemem UConnect 5.

10,25 calowy ekran na kokpicie

Oczywiście nie zabrakło systemów wspierających kierowcę. Przednia kamera, adaptacyjny tempomat, czy utrzymanie pasa ruchu to jedynie część z układów znajdujących się w aucie. Wszystko zaprojektowano tak, aby auto przewidywało każdy następny ruch kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego i niwelowało szanse na kolizję.

kokpit Fiat 500e

Nowy Fiat 500e oferuje trzy tryby jazdy

  • Normal – tryb zwykłej jazdy.
  • Range – uruchamia funkcję „one-pedal-drive” wówczas zdjęcie nogi z pedału gazu spowoduje delikatne hamowanie. Energia z rekuperacji oczywiście trafia prosto do akumulatora.
  • Sherpa – zaprojektowany w celu zminimalizowania zużycia energii. Maksymalna prędkość w tym trybie to 80km/h. Wyłączona zostaje m.in. klimatyzacja i podgrzewanie foteli.
Wybór trybu jazdy Fiat 500e

Samochód dostępny jest w 3 wersjach nadwozia:

  • Klasyczny hatchback
Fiat 500 e Hatchback
  • Cabrio
Fiat 500e Cabrio
  • 3+1
Fiat 500e 3+1