Ważne informacje dla właścicieli samochodów elektrycznych. W dziedzinie elektromobilności dużo się dzieje w ostatnim czasie. Zwiększyła się świadomość ludzi na temat samochodów elektrycznych i ich zbawiennego wpływu na poprawę środowiska. Teraz komisje sejmowe przegłosowały poprawkę do projektu nowelizacji Ustawy o Elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Kierowca z prawem jazdy kategorii B od teraz może prowadzić samochód z napędem elektrycznym którego DMC wynosi do 4,25 tony. Do tej pory wartość ta wynosiła do 3,5 tony. Warto podkreślić, że to aż o 750 kg więcej!
Taka decyzja sprawia, że właściciele samochodów elektrycznych nie tracą ładowności z powodu sporych rozmiarów akumulatora, który jest znacznie cięższy niż w autach z napędem spalinowym. O taki bieg wydarzeń, z powodzeniem i zaangażowaniem walczyło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
Na zmianie zyskają indywidualni użytkownicy oraz duże firmy, które w swojej flocie posiadają elektryczne auta dostawcze. Dlaczego jest to duży zysk? Wyższe uprawnienie wiążą się z większymi kosztami i dużą ilością poświęconego czasu. Dzięki wprowadzonej zmianie użytkownicy zyskają nie tylko zwiększoną masę pojazdu ale również nie stracą na ładowności.
Warto wspomnieć o fakcie iż w innych europejskich państwach takie rozwiązanie były już wprowadzone, w Polsce pod koniec czerwca bieżącego roku wystosowano list dotyczący tej tematyki. Podpisały się pod nim również firmy będące w składzie Komitetu ds. Logistyki i Transportu.
Poprawka przegłosowana została 27 października 2021 roku. Jedynym warunkiem uprawniającym do skorzystanie z możliwości zwiększenia DMC jest fakt posiadanie prawa jazdy co najmniej dwa lata.
Popularność aut elektrycznych nieustannie rośnie, warto przy tym podkreślić, że końcówka września przyniosła 1 333 zeroemisyjnych samochodów użytkowych na drogach. Jest to obiecujący wynik. Wpływ na wzrost liczby ekologicznych samochodów BEV będzie miał również z pewnością program ,,Mój elektryk’’, który oferuje dotacje w wysokości do 50 lub do 20% kosztów kwalifikowanych albo 70 tysięcy lub do 30% kosztów kwalifikowanych . Należy pamiętać tylko o tym aby przebieg średnioroczny był powyżej 20 tys. km.
Zapisy do programu powinny ruszyć przed końcem 2021 roku.
Zapraszamy do artykułu poświęconemu w 100% elektrycznemu E-Ducato, który zachwyca swoją przestrzenią ładunkową.