Ważne informacje dla właścicieli samochodów elektrycznych. W dziedzinie elektromobilności dużo się dzieje w ostatnim czasie.  Zwiększyła się świadomość ludzi na temat samochodów elektrycznych i ich zbawiennego wpływu na poprawę środowiska. Teraz komisje sejmowe przegłosowały poprawkę do projektu nowelizacji Ustawy o Elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Co to oznacza?

Kierowca z prawem jazdy kategorii B od teraz może prowadzić samochód z napędem elektrycznym którego DMC wynosi do 4,25 tony. Do tej pory wartość ta wynosiła do 3,5 tony. Warto podkreślić, że to aż o 750 kg więcej!

Sterowanie napędem elektrycznym ekran Fiat Professional E-Ducato
Sterowanie napędem elektrycznym Fiat E-Ducato

Zyski dla właścicieli dostawczych samochodów elektrycznych

Taka decyzja sprawia, że właściciele samochodów elektrycznych nie tracą ładowności z powodu sporych rozmiarów akumulatora, który jest znacznie cięższy niż w autach z napędem spalinowym. O taki bieg wydarzeń, z powodzeniem i zaangażowaniem walczyło Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Na zmianie zyskają indywidualni użytkownicy oraz duże firmy, które w swojej flocie posiadają elektryczne auta dostawcze. Dlaczego jest to duży zysk? Wyższe uprawnienie wiążą się z większymi kosztami i dużą  ilością poświęconego czasu. Dzięki wprowadzonej zmianie użytkownicy zyskają  nie tylko zwiększoną masę pojazdu ale również nie stracą na ładowności.

Warunek

Warto wspomnieć o fakcie iż w innych europejskich państwach takie rozwiązanie były już wprowadzone, w Polsce pod koniec czerwca bieżącego roku wystosowano list dotyczący tej tematyki. Podpisały się pod nim również firmy będące w składzie Komitetu ds. Logistyki i Transportu.

Poprawka przegłosowana została 27 października 2021 roku. Jedynym warunkiem uprawniającym do skorzystanie z możliwości zwiększenia DMC jest fakt posiadanie prawa jazdy co najmniej dwa lata.

Wzrost popularności na rynku samochodów elektrycznych

Popularność aut elektrycznych nieustannie rośnie, warto przy tym podkreślić, że końcówka września przyniosła 1 333 zeroemisyjnych samochodów użytkowych na drogach. Jest to obiecujący wynik. Wpływ na wzrost liczby ekologicznych samochodów BEV będzie miał również z pewnością program ,,Mój elektryk’’, który oferuje dotacje w wysokości do 50 lub do 20% kosztów kwalifikowanych albo 70 tysięcy lub do 30% kosztów kwalifikowanych . Należy pamiętać tylko o tym aby przebieg średnioroczny był powyżej 20 tys. km.  

Zapisy do programu powinny ruszyć przed końcem 2021 roku.

Zapraszamy do artykułu poświęconemu w 100% elektrycznemu E-Ducato, który zachwyca swoją przestrzenią ładunkową.