Ford Puma to nowy rozdział pod kątem projektowym Forda. Wysoko umieszczone reflektory przednie i muskularna linia nadwozia. Inspiracja gamą modeli SUV zapewnia wyższą pozycję kierowcy oraz zwiększa pewność za kierownicą i umożliwia uzyskanie największej w klasie pojemności bagażnika – 456 litrów.

Z ciekawostek technologicznych Forda Puma można wyposażyć między innymi:

  • Adaptacyjny tempomat (ACC) z systemem wyłączania silnika na postoju (Stop & Go), system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości (SSR) i system utrzymania pojazdu na środku pasa ruchu (LCA), które ułatwiają jazdę autostradową oraz poruszanie się w korku,
  • Nowy system wczesnego ostrzegania, który informuje kierowcę o niebezpieczeństwie na drodze przed pojazdem zanim znajdzie się ono w zasięgu wzroku lub polu działania czujników samochodu.

Ponadto Ford Puma to pierwszy model w tym segmencie, który oferuje system bezdotykowej obsługi pokrywy bagażnika oraz funkcję masażu lędźwiowego odcinka kręgosłupa – obydwa rozwiązania dostępne bez dopłat w luksusowej wersji Titanium X.

Zmienne tryby jazdy umożliwiają kierowcy dostosowanie pracy samochodu do warunków drogowych, pogodowych i terenowych na każde żądanie. Może on wybierać spośród trybów Normal, Eco, Sport, Droga nieutwardzona i Śliska nawierzchnia, zobrazowanych grafiką dostosowaną do jego specyfiki, prezentowaną na wyświetlaczu. 

Puma będzie występować w różnych odmianach stylistycznych:

  • Trend – bazowa wersja wyposażenia;
  • Titanium – topowa wersja wyposażeniowa;
  • Pakiet X dla wersji Titanium – luksusowa wersja;
  • ST-Line – bazuje na Titanium, lecz posiada usportowiony charakter;
  • Pakiet X dla wersji ST-Line – inspirowana linią modeli Ford Performance;
  • Pakiet V dla wersji ST-Line – Luksusowa wersja ST-Line

Gama silnikowa Forda Puma obejmuje znane i lubiane silniki benzynowe EcoBoost o pojemności 1.0 o mocach 95 KM oraz 125 KM. Ciekawostką jest zastosowanie także technologii „miękkiej hybrydy” (mHEV) w najmocniejszym wariancie napędowym 1.0 EcoBoost o mocy 155 KM. W gamie silników wysokoprężnych pojawi się jednostka 1.5 EcoBlue o mocy 120 KM (dostępność przewidywana na koniec roku 2020).

Silniki benzynowe:PrzekładnieEmisja CO2 (g/km)*
1.0 l EcoBoost 95 KM6-biegowa manualna129-140
1.0 l EcoBoost 125 KM6-biegowa manualna123-141
1.0 l EcoBoost Hybrid 155 KM6-biegowa manualna126-135
Silnik wysokoprężny:PrzekładnieEmisja CO2 (g/km)*
1.5 l EcoBlue 120 KM6-biegowa manualna117

Nowa Puma reprezentuje architekturę segmentu B, z optymalnym rozstawem osi i kół, dzięki czemu udało się wypracować proporcje typowe dla przyciągającego wzrok auta klasy SUV. Nisko poprowadzona i opadająca linia dachu to swoista cecha modelu, która zaprzecza trendom stylistycznym, promującym „klinowaty” kształt sylwetki crossover’a. Dla odmiany Puma wyróżnia się spłaszczoną linią przewężenia, która pozwala zachować bardziej zrównoważone proporcje.

Wyraziste nadkola podkreślają sportowy charakter, a rzucający się w oczy front zwraca uwagę na wysoko osadzone, zaprojektowane misternie reflektory o kształcie przypominającym kanoe. Nisko osadzone diodowe światła przeciwmgielne zintegrowano z przednimi kratkami dyfuzorów, które kierują przepływ powietrza obok przednich kół, aby zmniejszyć turbulencje i poprawić aerodynamikę.

Wyjątkowa konstrukcja „pływającego” słupka A zapewnia nieprzerwane połączenie linii przewężenia z maską, dzięki czemu przesunięto optyczny ciężar kabiny do tyłu, zapewniając mocną i elegancką sylwetkę.

Zróżnicowane pod względem charakteru wersje Pumy, jak usportowiona ST-Line, czy stylowa Titanium, a także dwie znajdujące się na szczycie listy wyposażenia: Titanium X i luksusowa ST-Line V, wpisują się w indywidualne preferencje klientów.

Wersja Puma ST-Line V, oparta na sportowej ST-Line, wyróżnia się satynowaną aluminiową górną osłoną chłodnicy, wraz z ramką, dolną osłoną w kolorze hebanowym, dolną partią tylnego zderzaka w kolorze nadwozia i dużym tylnym spoilerem. Standardowa specyfikacja obejmuje reflektory diodowe, skórzane fotele Windsor, skórzaną kierownicę Manacor, wysokiej klasy system audio B&O PLAY i system dostępu bezkluczykowego Ford KeyFree.

Nadwozie Pumy Titanium X zwraca uwagę luksusowymi, 18-calowymi, 10-ramiennymi felgami w wariancie perłowo-szarym oraz czernią fortepianową w wykończeniach kilku detali, a także chromowanymi akcentami kraty wlotu powietrza o strukturze plastra miodu i na osłonach lamp przeciwmgłowych. Takie same zabiegi zmieniły tylne listwy progowe, podczas gdy tylny element dyfuzora i dolna osłona silnika mają szare, metaliczne akcenty. Podgrzewane lusterka boczne w kolorze nadwozia mają wbudowane kierunkowskazy i lampy oświetlające nawierzchnię, gdy drzwi są otwarte.

Puma Titanium X jest pierwszym Fordem, który ma zdejmowane i dające się uprać pokrowce na siedzeniach, ułatwiające utrzymanie przez lata schludnego, luksusowego wnętrza. Zintegrowane suwaki znacznie ułatwiają ich szybki demontaż. Wnętrze zostało dodatkowo wzbogacone o kierownicę pokrytą materiałem o teksturze skóry naturalnej, drewnopodobne aplikacje obramowań zespołu zegarów i panelu instrumentów oraz wyraziste dekoracyjne wstawki materiałowe wewnętrznych paneli drzwiowych.

Paleta 10 żywych kolorów nadwozia Pumy obejmuje lakiery: Blazer Blue, Frozen White, Race Red, Solar Silver, Agate Black, Lucid Red, Grey Matter, Desert Island Blue, Magnetic oraz Metropolis White.