Dla przypomnienia Gdynia już jakiś czas temu postanowiła zainwestować w autobusy elektryczne, które na drogach będziemy mieli okazję zaobserwować już od kwietnia. Do wprowadzenia tej inwestycji w życie potrzebne będą ładowarki, które gotowe mają być już w lutym 2022 roku.  

Gdynia stawia na ekologie

Siedem stacji szybkiego ładowania pojawi się na pętlach i przystankach końcowych, dodatkowo aż 24 standardowe punkty ładowania zasilą bazę PKA na Pogórzu, co daje gwarancje ładowania wszystkich autobusów jednocześnie.

Koszt

Koszt zakupu autobusów wyniósł 80 mln zł, natomiast cena ładowarek wyniesie w sumie 12,5 mln zł.

Jaki zasięg mają autobusy elektryczne?

Nie sposób nie dostrzec, faktu, że zasięgi samochodów elektrycznych z każdym rokiem są na coraz bardziej imponującym poziomie. Tak jest również w tym przypadku ponieważ same autobusy katalogowo powinny przejechać aż 150 km. Istotnym faktem, na który warto zwrócić uwagę są czynniki zewnętrzne wpływające na zasięg takie jak warunki atmosferyczne, klimatyzacja czy ogrzewanie. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki wpływające na obniżenie zasięgów ważnym punktem będzie możliwość doładowania baterii pod koniec jazdy na przystankach końcowych bądź pętlach.

Których linii to dotyczy?

Autobusy z napędem elektrycznym kursować będą na linii 150, łączącej Witomino-Leśniczówkę z Oksywiem. Pozostałe linie, na których przetestować będziemy mogli ,,elektryki” to : 133, 128, 190 i 282.

Podczas ładowania pasażerowie będą mogli przebywać w autobusie.

Ogromny krok w stronę przyszłości-autobusy elektryczne

Zatem jedno jest pewne infrastruktura komunikacji miejskiej zmierza w dobrym kierunku. Autobusy elektryczne- do zobaczenia drogach!

Zaciekawieni nowościami w świecie elektromobilności? Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu dotyczącym w pełni elektrycznego Fiata E-Ducato.