Nowy Ford Mondeo Hybrid zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Zmiany w wyglądzie zewnętrznym i wewnętrznym utrzymane są w eleganckiej stylistyce i zdecydowanie zwiększają jego atrakcyjność. Design pojazdu uzupełniają: zmieniony przedni grill, nowe światła przeciwmgielne i światła do jazdy dziennej LED, opcjonalne 17-calowe felgi aluminiowe, nowy wygląd klamek drzwi oraz ozdobne elementy wykończenia wnętrz. Co ciekawe ten model dostępny jest tylko w dwóch, ekskluzywnych wersjach : Titanium i Vignale.

Ford Mondeo Hybrid

Technologia Hybrydowa

Ford Mondeo Hybrid zapewnia niskie zużycie paliwa dzięki funkcji płynnego przełączania pomiędzy napędem elektrycznym a spalinowym. Napęd Mondeo korzysta z najnowszych akumulatorów litowo – jonowych i działa w momencie ruszania pojazdu w trybie elektrycznym. Przy odpowiednim naładowaniu akumulatora może pokonywać krótkie dystanse wyłącznie na silniku elektrycznym i przy zerowej emisji szkodliwych substancji. Jeśli akumulator jest rozładowany lub kierowca potrzebuje więcej mocy do akcji wkracza dynamiczna jednostka benzynowa o pojemności 2.0 l.

Napęd elektryczny wspomaga silnik benzynowy w celu zmaksymalizowania  wydajności i  zminimalizowania spalania. W efekcie kierowca może cieszyć się płynną i ekonomiczną jazdą o średnim zużyciu paliwa na poziomie od 4,2 l/100 km.
Regenerative Braking (inteligentny układ ładowania akumulatora) odzyskuje ponad 90% energii kinetycznej hamowania, którą przetwarza na energię elektryczną. Następnie energia ta jest wykorzystywana do zasilania silnika elektrycznego pozwalając mu uzyskać optymalne warunki pracy.

Chromowane elementy nadwozia
Charakterystyczny wzór felg dedykowany do linii Vignale

Bezpieczeństwo

Ford Mondeo jest wyposażony w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pomagają chronić kierowcę, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. System Pre-Collision Assist z funkcją wykrywania pieszych monitoruje odległość względem innych pojazdów i przechodniów nawet po zmroku. Dzięki temu może ostrzec przed potencjalna kolizją. Jeśli kierowca nie zareaguje, system automatycznie rozpocznie hamowanie. System działa do prędkości 80 km/h, a jego zadaniem jest ograniczenie liczy wypadków z udziałem pieszych.

Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) nieprzerwanie monitoruje ruch pojazdu. Wyczuwa wszelkie odchylenia od wybranego toru jazdy, dokonując automatycznej korekty pozycji samochodu na drodze poprzez kontrolę prędkości każdego koła. Wspólnie z systemem ABS pomaga on kierowcy w odzyskaniu panowania nad samochodem oraz skróceniu drogi hamowania w sytuacjach awaryjnych.

Układ hamowania awaryjnego to kolejne rozwiązanie pomagające kierowcy w skutecznym hamowaniu. Rozpoznając siłę nacisku na hamulec, system automatycznie zwiększa ją w razie potrzeby.

Aktywna Żaluzja Chłodnicy reguluje przepływ powietrza przez chłodnicę i komorę silnika. Przy wolnej jeździe otwory wentylacyjne pozostają otwarte i zapewniają chłodzenie silnika. Przy wyższych prędkościach, zamykają się automatycznie, poprawiając aerodynamikę i zmniejszając zużycie paliwa.

Wnętrze Forda Mondeo Hybrid

Moc i osiągi

Do napędu Mondeo Hybrid służy 2-litrowy silnik spalinowy. Współpracuje on z silnikiem elektrycznym z baterią o pojemności 1.4 kWh. Łącznie generują one aż 187 koni mechanicznych. Gwarantuje to całkiem sprawne osiągi. Osiągnięcie pierwszych 100 km/h zajmuje ok. 9,2 sekundy. Nie jest to oszałamiający wynik, natomiast kiedy zestawimy to ze średnim spalaniem w realnych warunkach na poziomie 4-5 litrów na 100 kilometrów, to zaczyna to wyglądać zachęcająco.

Takie zestawienie dwóch silników gwarantuje wysoki komfort podróżowania w każdych warunkach.

Komfort

Ze względu na duże akumulatory przestrzeń bagażnika w większości samochodów hybrydowych jest ograniczona. Dzięki inteligentnej inżynierii i designowi Ford Monedo Hybrid kombi jest pod tym względem wyjątkowy. Pojemność samego bagażnika wynosi 403 l. Po złożeniu tylnych siedzeń może wzrosnąć do 1 508 l. Płaska podłoga bagażnika ułatwia bezproblemowy załadunek i rozładunek oraz przewożenie dużych nieforemnych przedmiotów. Pod podłogą bagażnika ukryto dodatkowe schowki. Przestrzeń zaprojektowano wykorzystana w taki sposób, by zaoferować zarówno wszechstronny jak i wydajny samochód hybrydowy.

Pojemny bagażnik w Mondeo Hybrid kombi

Wersja nadwoziowa sedan mieści natomiast 383 litry przestrzeni bagażowej w bagażniku.

Sterowana elektrycznie roleta dachowa odsłoni szklany dach, wpuszczając do środka naturalne światło, co doskonale doświetli wnętrze oraz nada mu wrażenie przestronności. Z kolei powłoka przeciwsłoneczna, która odbija promieniowanie słoneczne, ograniczy nagrzewanie się wnętrza i uchroni pasażerów przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Technologia MyKey umożliwia kierowcy zaprogramowanie i przypisanie do kluczyka stałych parametrów i ograniczeń takich jak: prędkość maksymalna, głośność systemu audio, przypominanie o zapięciu pasów, zablokowanie dezaktywacji systemów wspomagających bezpieczeństwo. Ta technologia może zapewnić właścicielowi spokój w momencie pożyczania auta.

Deska rozdzielcza wykończona skórą

Kierowca i pasażer siedzący z przodu mogą mieć do dyspozycji system ogrzewanych i wentylowanych foteli wielokonturowych z funkcją masażu. Ich niezaprzeczalną zaletą jest fakt, iż pomagają zwalczyć zmęczenie i dolegliwości pleców, stymulując mięśnie i układ krwionośny przy pomocy fal generowanych przez wbudowany system napełnianych powietrzem poduszek. System dostosowuje ciśnienie w każdej z poduszek, tak aby użytkownik miał wrażenie przesuwającego się po jego plecach wałka do masażu.

Funkcja nastrojowego oświetlenia oznacza, że podczas podróży po zmierzchu wnętrze pojazdu można oświetlić delikatnie wybranym kolorem światła.

Wymienione wyżej systemy, to tylko nieliczne funkcje, które są dostępne w nowym Fordzie Mondeo Hybrid. Więcej opisaliśmy w poprzednim artykule, do którego link znajduje się poniżej.

ZOBACZ

Zobacz naszą ofertę Mondeo Hybrid! 🙂