Certyfikat Trail Rated jest przyznawany od 2003 roku. Jest to podkreślenie właściwości terenowych samochodów Jeep i konkretnych wymagań, które taki pojazd musi spełnić. Obecnie, znaczek otrzymują te wersje, które zapewniają największe możliwości i są odzwierciedleniem motto marki: „jedź, gdzie chcesz, rób, co chcesz”.

Czym dokładnie jest Trail Rated?

To metodologia opracowana we współpracy z Nevada Automotive Test Center (NATC) oraz Jeep Engineering, która w obiektywny sposób sprawdza możliwości terenowe samochodów Jeep. Powtarzalność, spójność i wiarygodność testu polega na połączeniu testów w naturalnych i kontrolowanych warunkach terenowych razem z oceną na bazie symulacji komputerowej. Jedynymi samochodami Trail Rated są Jeepy.

Jeep Wrangler Rubicon 2.0 272 KM
Jeep Wrangler Rubicon 2.0 272 KM

Kryteria otrzymania Certyfikatu Trail Rated

Znaczek Trail Rated potwierdza, że samochód posiada taką konstrukcję, aby mógł przejść testy w pięciu kategoriach:

1. Trakcja

Jeepy 4×4 ze znaczkiem Trail Rated gwarantują przyczepność i możliwości, aby pokonywać najtrudniejsze tereny. W ofercie marki  dostępny jest szeroki wybór układów napędu na cztery koła dopasowanych do wszelkiego rodzaju wyzwań terenowych i warunków jazdy. Trakcja Trail Rated oznacza utrzymanie pod kontrolą ruchu samochodu na śniegu, piasku czy w błocie. Wskaźnik przełożenia pełzającego (crawl ratio) jest kluczowym wyznacznikiem wyróżniającym przyczepność i możliwości Jeepów 4×4 ze znaczkiem Trail Rated.

2. Głębokość brodzenia

Jeep 4×4 Trail Rated posiadają dodatkowe uszczelnienia układów elektrycznych oraz nadwozia. Dodatkowo posiadają wysoko umieszczony wlot powietrza. Jest to przydatne podczas pokonywania potoków lub zalanych tuneli. Minimalna głębokość brodzenia każdego pojazdu oznaczonego Trail Rated musi wynosić 19 cali, czyli 48 cm.

3. Zwrotność

Certyfikat Trail Rated umożliwia przejechanie przez ciasne zakręty, uniknięcie sytuacji awaryjnych i uszkodzeń nadwozia dzięki precyzyjnemu układowi kierowniczemu oraz zoptymalizowanemu rozstawowi osi, które pozwalają na precyzyjne i pewne prowadzenie w każdych warunkach. Im mniejszy promień skrętu, tym większy potencjał samochodu do pokonywania ciasnych przestrzeni.

4. Artykulacja zawieszania

Zawieszenia z Certyfikatem Trail Rated poprawiają możliwości terenowe poprzez zwiększanie elastyczności, wykrzyżowania osi oraz skoku zawieszenia. Utrzymanie kół na powierzchni drogi pozwala na ciągłą jazdę. Gdy jedno lub więcej z nich unosi się, elastyczne zawieszenie pozwala na dłuższe utrzymanie kontaktu pozostałych kół z nawierzchnią, zapewniając za każdym razem maksymalną możliwą przyczepność.

5. Prześwit

Jeepy 4×4 są testowane pod kątem możliwości pokonywania przeszkód na podstawie kryteriów takich jak: prześwit, kąt natarcia, kąt rampowy i kąt zejścia, aby zagwarantować możliwość pokonywania kłód, skał i nierównego terenu.

Test Jeep Wrangler Rubicon znajdziesz TUTAJ.

Prezentację Jeep Gladiator znajdziesz TUTAJ.

Pełna oferta samochodów Jeep dostępnych od ręki znajduje się TUTAJ.