Ford Edge jest samochodem produkowanym od 2006 roku. Od 2014 roku mamy o czynienia z drugą generacją tego modelu. Pierwsza oraz druga generacja przeszły lifting.

Pierwsza generacja

Pierwsza generacja modelu Edge została zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Detroit w 2006 roku. Celem jaki przyświęcał marce w tamtym okresie było stworzenie samochodu pozycjonowanego pomiędzy modelami Escape oraz Explorer.

Charakterystyczna bryła nadwozia była zaokrąglona oraz masywna. Niepowtarzalne reflektory z przodu oraz atrapa chłodnicy z chromowanymi poprzeczkami stały się znakami szczególnymi pierwszej generacji Forda Edge. Warto zaznaczyć że pojazd został wyprodukowany na płycie podłogowej Forda Fusion.

Lifting pierwszej generacji został przeprowadzony w 2010 roku. Zmianie uległy: pas przedni, z większą chromowaną atrapą chłodnicy, a także innym kształtem zderzaków i mniejszymi, bardziej podłużnymi reflektorami. Zmienił się także format tylnych lamp, z czerwonym wypełnieniem, a także wprowadzono nowe kolory nadwozia.

Druga generacja

Druga generacja stała się już pojazdem globalnym i została zaprezentowana w 2014 roku. Auto bazowało na płycie podłogowej Forda Mondeo IV generacji. Sprzedaż w Europie rozpoczęto w 2016 roku.

Ford Edge był dostępny zarówno z napędem na jedną, jak i obie osie. Prześwit wynosi 193 mm i jest mniejszy od Forda Kuga. W Europie samochód napędzany był silnikiem 2.0 TDCi o mocy 180 i 210 KM.

Ford Edge- zdjęcie 1- Euro-Car Expert

W czerwcu 2018 roku Edge przeszedł lifting. Całkowicie zmieniono wygląd reflektorów, atrapy chłodnicy i przedniego zderzaka. Przemodelowano także kształt tylnych lamp i kształt zderzaków. Gama silnikowa była oparta na jednostce 2.0 EcoBlue  w wariantach mocy 150 oraz 190 KM. Na szczycie stała jednostka napędowa 2.0 EcoBlue TwinTurbo o mocy 238 KM.

Ofertę poszerzyła przy okazji sportowa odmiana ST, pod której maskę trafił 335-konny silnik benzynowy. Wersja ST nie była oferowana na rynku polskim.

Ford Edge- zdjęcie 2- Euro-Car Expert

Koniec produkcji Edge

W lipcu 2019 roku Ford Edge został wycofany ze sprzedaży w Wielkiej Brytanii w związku z wprowadzaniem nowych modeli producenta w tym segmecnie. W 2020 roku sytuacja ta ma miejsce na pozostałych europejskich rynkach. Miejse Edge częściowo zastąpiła większa niż dotychczas Kuga trzeciej generacji, która trafiła do salonów wiosną 2020 roku. Osoby poszukujące samochodu większego niż Kuga, mogę wybrać ogromnego Explorera.