Na corocznej konferencji WWDC Apple zaprezentował ambitne plany w obszarze CarPlay nowej generacji. Już dzisiaj uznaje się CarPlay za najlepszy z dostępnych na rynku systemów infotainment.

Na czym polega Apple CarPlay?

Działanie oprogramowania polega na sterowaniu smartfonem z poziomu samochodu dzięki użyciu radia. Pozwala to na posługiwanie się przez kierowcę telefonem komórkowym bez jego bezpośredniej obsługi i patrzenia w ekran, co wydatnie przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.

CarPlay nowej generacji idzie o dwa kroki dalej i oferować będzie zaawansowaną integrację pojazdu ze smartfonem. Debiut nowego oprogramowania zapowiedziany został na jesień 2022 roku.

Apple CarPlay na WWDC 2022

Wiadomości o CarPlay pojawiły się stosunkowo wcześnie w transmisji WWDC 2022 na żywo w zestawieniu z informacjami o nadchodzącej premierze iOS 16. Wskazuje to na fakt, że plany i ambicje dotyczące nowego systemu są dla Apple ważne.

Nowe opcje

Scalenie oprogramowania z systemami pojazdu ma być dalece bardziej zaawansowane niż dotąd. Nowy CarPlay umożliwi kierowcy i pasażerom sterowanie funkcjami takimi, jak przykładowo ustawienia klimatyzacji, podgrzewanie siedzeń i funkcje radia.

Konfiguracja Apple CarPlay
Konfiguracja Apple CarPlay

Pozwoli na skonfigurowanie własnych cyfrowych wyświetlaczy wskaźników (np. prędkości, poziomu paliwa i innych parametrów), łącznie z zestawem widgetów. Ma również oferować wygodne funkcje dzielenia ekranu.

Apple CarPlay- Konfiguracja wskaźników
Apple CarPlay- Konfiguracja wskaźników

Marki objęte nowym systemem

Wśród marek, które zgodnie z informacjami, mają współpracować z amerykańskim gigantem w obszarze nowego CarPlay znajdziemy następujących producentów: Land Rover, Mercedes, Ferrari, Ford, Nissan, Lincoln, Acura, Audi, Jaguar, Volvo, Renault, Honda, Polestar, Infinity.